Rendezvous: Zdenek Vozárik
26 júl 2014

Po dlhšej odmlke spôsobenej prípravou našej kolekcie opäť spúšťame sériu Rendezvous, v ktorej vám prinášame rozhovory so slovenskými svadobnými fotografmi. Dnes sme pre vás vyspovedali ďalšieho pána. Zdenek Vozárik nám prezradil okrem iného, že ani na dovolenke sa nezaobíde bez niekoľkých cvaknutí spúšťou...

Prezraď nám niečo o sebe. Čo ťa priviedlo k fotografii a ako dlho sa jej venuješ?

K fotografii ma to akosi prirodzene priťahovalo už odmalička. Neviem to vysvetliť, ale jednoducho ma fascinoval proces vkladania filmu do prístroja až po jeho vyvolanie, aj keď som tomu vlastne vôbec nerozumel. No a samozrejme som miloval prehrabávať sa v babkiných šuplíkoch so starými fotkami, stále dokola.

Prečo si myslíš, že si ľudia vyberajú práve teba? Čo je charakteristické v tvojej fotografii?

Páči sa im asi jednoduchosť a prirodzenosť v mojich portrétoch a emócie v reportáži. Myslím si, že sa im páči aj filmový efekt farieb, ktorý spracúvam až následne v počítači. K tej druhej otázke: mojím štýlom nie je „hlavy k sebe a úsmev“ :) snažím sa skôr o portréty bez sileného pózovania, dám si dosť záležať aj na kompozícii a nakoniec fotografie vyskladám do príbehu. Mám rád jemnosť a minimalizmus, preto sa vyhýbam kontrastným farbám a širokouhlým či šikmým záberom.

Nevesty sa často rozhodujú, ktorého svadobného fotografa si vybrať, kedy je vhodné ťa osloviť?

Je to vhodné v prípade, že sa im moje fotografie páčia a majú podobný vkus. Vtedy.

Prezraď nám ako prebieha komunikácia od prvého kontaktu až po odovzdanie fotografií?

V prvom rade počítam s tým, že je splnená podmienka rovnakého vkusu. Emailom si potom dohodneme stretnutie, na ktorom mi svadobčania porozprávajú aké majú predstavy a to isté urobím aj ja. Na to aby som urobil dobré fotografie potrebujem aj ja určitú mieru spolupráce od nich. No a nakoniec svadbu nafotíme, stanú sa z nás priatelia a fotky odovzdám od jedného do troch týždňov po svadbe.

Vyberáš si miesto fotografovania vopred sám, alebo sa spoliehaš na výber a odporúčanie klienta?

To sa líši v závislosti od miesta svadby, času fotenia atď. Často miesta vyhľadávam sám, gúglim, obzerám sa všade, proste si robím prieskum neustále. Rád si tiež nechám poradiť od svadobčanov a spolu vždy niečo vymyslíme.

Ako dlho sa čaká na výsledok tvojej práce, koľko času venuješ úprave fotografií?

Keďže som zamestnaný, pracujem na plný úväzok, tak sa upravovaniu fotiek venujem po práci a počas víkendov. Preto na úpravu jednej svadby potrebujem jeden až tri týždne v závislosti od aktuálneho vyťaženia.

Kde vidíš tvoju tvorbu o niekoľko rokov?

Doma i v zahraničí. A aby som bol konkrétnejší tak dúfam, že ma kreativita neopustí a moje fotky budú stále len lepšie.

Na tvojom blogu môžeme vidieť reportážne fotografie z rôznych ciest po slovensku a svete. Je pre teba tento žáner oddychom?

Áno. Je to vlastne to, čo ma na fotografovaní baví najviac. Tieto fotografie robím výhradne na film a na dvojtýždňovej dovolenke nafotím približne 72 záberov. Čiže v porovnaní s počtom fotografií zhotovených na svadbe vlastne oddychujem :)

Na záver nám prezraď nejakú vtipnú príhodu, ktorú si počas fotografovania zažil.

Na každej svadbe je veľa zábavy a dobrej nálady. Našťastie som zatiaľ nebol svedkom žiadneho väčšieho „faux pas“, ale takých malých trapasov najatých starejších či vtipných kázní farárov som zažil niekoľko. Na ich prerozprávanie by som ale potreboval viac priestoru a asi aj lepšiu pamäť :)

Zdenek Vozárik svoje ďalšie fotografie prezentuje na www.zdenekvozarik.com