Rendezvous: Peter Mečiar

Rendezvous: Peter Mečiar

Určite ste o ňom už počuli. Jeho charakteristické fotografie sa nedajú prehliadnuť. Svadobný a rodinný fotograf Peter Mečiar je ďalším hosťom našich rozhovorov zo série Rendezvous.

Ako dlho sa venuješ fotografii a čo ťa k nej priviedlo?

Fotografii sa venujem intenzívnejšie 5 rokov a postupne ma k nej dotiahlo okolie ľudí čo fotili a trošku ma usmernili. Prvé stretnutia s fotografiou boli skôr o tom, že som fotil na film. Jeho vyvolanie bolo vždy veľkou záhadou. S príchodom digitálnej fotografie sa všetko pre mňa sprístupnilo.

Čo je podľa teba typické v tvojej fotografii? Čo ťa vystihuje?

Farebnosť :-) Keďže mám poškodený farbocit, kladiem na farby najväčší dôraz. Ale nie… Mám veľmi rád rodinnú fotografiu v akejkoľvek podobe, tak sa predovšetkým snažím zachytiť tie pocity a emócie čo prebiehajú medzi ľuďmi.

Kde hľadáš inšpiráciu?

Najväčším zdrojom je pre mňa internet. Ako náhle mám chvíľku času, tak si študujem stále nové a nové fotografie, príbehy a formy spracovania, čítam diskusie a publikácie. Často krát sa pozabudnem a strávim pri tom celé hodiny. Sem tam sa vrátim k fotografiám, ktoré vo mne niečo zanechali alebo ma upútali a ostávajú vo mne.

Ak sa rozhodnem pre tvoje služby, kedy je vhodné osloviť ťa?

Kedykoľvek keď máte potrebu zachytiť akýkoľvek moment Vášho života. Pri svadobnej fotografii je najvhodnejšie čo najskôr, keď už viete, že tento deň bude náš a Peter nám ho zachytí. Zvyčajne to býva 6 až 9 mesiacov pred termínom svadby.

Popíš mi prosím postup ako prebieha komunikácia od prvého kontaktu až po odovzdanie fotografií.

Prvotná komunikácia je väčšinou formou výmeny emailov a kedykoľvek sa informácie dopĺňajú cez telefón, prípadne osobné stretnutia pri kávičke.

V akej forme od teba klient dostane fotografie?

Mojou snahou je aby klient dostal do rúk pár kusov papierových fotografií. Tie sú pre mňa najpútavejšie. Okrem DVD nosičov sa pripravujú aj fotoknihy a akákoľvek forma výstupu, ktorá je pre klienta potrebná.

Ako dlho sa čaká na výsledok tvojej práce?

Záleží od rozsahu práce a obdobia kedy sa fotografuje. Snažím sa dodržiavať 10-14 dňové termíny dodania. Moju prácu si ľudia môžu priebežne sledovať na webstránke, kde pre nich vytváram súkromné galérie a postupne pridávam nové fotografie.

Ktorá časť svadby je pre teba najzábavnejšia a máš z nej najväčšiu radosť?

Vychutnávam si ktorúkoľvek časť z celého svadobného dňa. Najväčšou radosťou je keď sa mi podarí fotka v tej pravej chvíli a stojím na správnom mieste. Kontrolne si ju prelistujem aj niekoľkokrát za večer a viem že tú fotku mám.

Po svadbe prichádzajú na svet deti, spolupracujú s tebou klienti aj
naďalej v podobe rodinného fotenia? Aké s tým máš skúsenosti?

Áno, po svadbe sa niekedy prefotíme celým prvým rokom od narodenia. Fotenie vždy začínam slovami… už viete ako to chodí… budeme fotiť zaľúbené fotografie a teraz Vám tam niekto ďalší pribudne do objatia a budete sa k nemu tlačiť a bozkávať ho z obidvoch strán.

Aké sú tvoje ciele vo fotografii?

Jeden cieľ už mám splnený. Robím to, čo ma baví a robím to pre ľudí, čo majú o to záujem. Každopádne by som chcel rodinnou fotkou osloviť čo najviac ľudí a postupne zapĺňať ich rámiky na stolíkoch a všetky tie prázdne plochy na stenách izieb.

Páčia sa Vám Petrove fotografie? Viac ich nájdete na www.petermeciar.sk ,alebo sledujte jeho facebook, kde pribúdajú stále nové fotky.