Rendezvous: Ján Čechovský

Rendezvous: Ján Čechovský

Sviatky sú už definitívne za nami. Vianočné ozdoby uložené späť v škatuliach, po koláčoch ani omrvinka a kilogramy na váhe ukazujú opäť o čosi väčšie číslo. My máme pre Vás ale ešte jeden darček, ktorý sme nestihli rozbaliť počas sviatkov. V rámci série Rendezvous Vám prinášame rozhovor s uznávaným svadobným fotografom. To sa nepodarí každý deň. Ján Čechovský, skvelý človek a fotograf nám prezradil niečo viac o sebe a svojej tvorbe. Nech sa páči.

Na Slovensku je tvoje meno veľmi populárne. Môžeš sa nám však predstaviť, pre tých ktorí ťa nepoznajú? Čo ťa priviedlo k fotografii, ako dlho sa jej venuješ?

Som Ján Čechovský, vyučený mechanik. Práve mechanika ma priviedla k foteniu. Potreboval som zistiť, ako fotoaparát funguje. Neskôr ma stále viac a viac začal zaujímať obsah fotiek. Tak sa teraz maskujem za fotografa. Trvá to už roky, baví ma to.

Prezradíš nám čo ťa inšpiruje pri práci, kde hľadáš námety na kompozíciu a štylizáciu?

Inšpirácie sa rokmi menia. Častokrát je to len chuť na zmenu a nový pohľad, prešľapovanie na mieste mi nie je moc blízke. Opatrne sa však pozerám na módne trendy. Práve tam je občas vidieť, kam cesta nevedie. Mám rád obyčajné fotky a tie žiadnu štylizáciu nepotrebujú. V podstate úplne najlepšie sú fotky vťahujúce diváka do príbehu medzi svadobčanov, akoby ani neboli nafotené. Vďaka prehnanej štylizácii je často cítiť za fotkou fotografa a to už nie je ono…

Kedy je vhodné osloviť ťa pred svadobným dňom?

Je zaujímavé ako sa niektoré dátumy ihneď minú a niektoré ostávajú bez záujmu (pre oneskorencov). Pravdupovediac, moc tomu nerozumiem, ale to ani nie je dôležité. 

Mnoho fotografov venuje väčšinu svojho úsilia portrétnej svadobnej fotografii. V tvojej tvorbe však vynikajú aj reportážne svadobné fotky. Čo si o tom myslíš?

Hej, reportáž je u mňa na prvom mieste. Idem vždy nafotiť svadobný deň a popri tom vzniknú samozrejme aj portrétne fotky. Keď si ale občas pozriem svadobné fotky naokolo, začínam mať pocit, že najdôležitejšie svadobné zábery týchto dní sú výzdoba a aranžované zátišia s koláčikmi…

Tvoje fotografie majú vysokú technickú kvalitu, venuješ veľa času aj úprave?

Spracovanie je dôležité, často s ním rátam už pri fotení. Vyhľadávam spontánne momenty a tie sa neodohrávajú vždy v optimálnych podmienkach. Nemôžem vbehnúť medzi smejúcich sa svadobčanov a povedať im, aby sa otočili k slnku a smiali sa až potom. Som spokojný keď mám dobrý moment uložený v aparáte a doma ešte dostanem šancu sa s ním pohrať.

Vyberáš si sám miesto portrétneho fotenia, alebo to nechávaš na nevestu a ženícha?

Nechávam na páre výber miesta kde sa cítia dobre, ktoré je im blízke. Dobré miesta sú všade naokolo, treba sa na ne len inak pozrieť. Netreba strácať čas dlhým cestovaním. Z hľadania “dokonalého” miesta ma vyliečil pred rokmi jeden pár. Kúsok od ich rodinného domu sú dva nádherné domy so záhradami, kde som ich chcel zobrať na fotenie. Nechápavo na mňa pozerali, keď som im oznámil svoj zámer. Oni predsa majú vlastný dvor, nepôjdu k susedom. Fotky dopadli výborne a cesta na miesto fotenia trvala 30 sekúnd. 

Môžeš nám opísať ako prebieha komunikácia od prvého kontaktu až po odovzdanie fotografií klientovi?

Najčastejšie je na začiatku email, alebo telefonát. Pár mesiacov pred svadbou sa stretneme, dohodneme presnejší harmonogram dňa, vyberieme albumy, ale hlavne sa spoznáme. Albumy a CD s fotkami odovzdávam asi mesiac po svadbe.Najlepšie osobne a pri dobrej káve.

V akej forme od teba zákazník obdrží fotografie? Vytváraš aj svadobné albumy, fotoknihy?

Klientom odovzdávam exluzívne talianske albumy, ktoré zaplním fotkami. Fotka v bielom rámiku na čiernej strane kvalitného albumu, to je pre pre mňa to pravé. Som zo starej školy, zábery iba na DVD ma neoslovujú. Kvalitnej fotke v albume sa žiadne LCD nevyrovná.

Na Slovensku prepukol boom rodinných a rande fotení, máš s tým nejaké skúsenosti? Spolupracuješ s klientami aj naďalej v podobe rodinnej fotografie?

Príležitostí na fotenie je samozrejme veľa, netočí sa všetko len okolo svadieb. Je každopádne príjemné, ak si ma pár aj po rokoch vyhľadá na ďalšie, tentoraz už rodinné fotenie.

Každý fotograf sa chce posúvať vo svojej tvorbe dopredu, aké sú tvoje ciele?

Čo keď ani smer dopredu nie je ten správny smer? Asi najdôležitejšie je nerobiť to dvadsať rokov rovnako… Budem rád, keď sa mi budú dariť jednoduché, obyčajné fotky. Aby bolo na fotke a za ňou vidieť príbeh a nie fotografa.

Portfólio Jána Čechovského nájdete na jeho internetovej stránke a blogu blog.jancechovsky.sk