Rendezvous: Michaela Krištofová – Alafeta

Rendezvous: Michaela Krištofová – Alafeta

Slovensko má veľa mladých a talentovaných fotografov. Sme radi, že Vám môžeme v našom seriáli rozhovorov Rendezvous predstaviť ďalšieho. Presnejšie ju. Volá sa Michaela Krištofová alias Alafeta. Veľmi rada na svojich fotografiách zachytáva emócie a porušuje konvencie. Opýtali sme sa jej otázky, ktoré by Vás mohli zaujímať. Nech sa páči toto je Alafeta. 

Môžeš nám o sebe niečo prezradiť? Čo ťa priviedlo k fotografii, ako dlho sa jej venuješ?

Vždy som chcela robiť niečo kreatívne, kombinovať farby alebo slová, dať veciam vlastný pohľad na ne. Tušila som, že fotografovanie by ma bavilo, fotiť som však začala až na začiatku VŠ, kde sme mali fotografovanie ako predmet, z čoho som bola nadšená. Od vtedy som fotila takmer každý deň len tak pre radosť. Neskôr som si kúpila prvý vlastný foťák a prišla prvá ponuka od mojej známej na fotenie svadby, ktorú som sa najprv snažila odmietnuť, pretože nielen, že som nemala skúsenosť s fotením svadby, ale som ani na žiadnej svadbe nebola od mojich 7mich rokov. Takže som absolútne netušila ako taká svadba prebieha a čo všetko sa na nej môže vyskytnúť. Nakoniec som sa na to dala nahovoriť a našťastie to dobre dopadlo :). Nevesta bola s fotkami spokojná a mňa to úplne chytilo. A tak, keď som skončila školu, som si povedala, že je správny čas vyskúšať robiť povolanie, ktoré ma skutočne baví.

Zaujala nás tvoja “fotografická prezývka”, ako vznikla a čo znamená?

Alafeta vznikla pri registrácii môjho prvého blogu, ktorému som musela dať meno. Inšpirovala som sa piesňou R. Müllera – Až povezou mě na lafetě. Slovo lafeta sa mi zapáčilo, nie pre jeho význam, ale preto, že tak škaredo a zároveň zaujímavo znie. Niektorí mi aj hovorili, že názov alafeta je škaredý, že si mám vymyslieť niečo krajšie. Podľa mňa sú však oveľa zaujímavejšie, podnetnejšie a tým krajšie veci, miesta,…, ktoré nie sú dokonale pekné a upravené. Napríklad niekto označí záhradu, v ktorej je dokonale pokosená tráva, kvety presne nalinkované v záhonoch, postrihané stromčeky atď., za peknú, ale pre mňa sa stane taká záhrada nezaujímavou, lebo jej bol vzatý život, ktorý dodáva miestu atmosféru. A takéto príklady možno aplikovať skoro na všetko. Takže preto som si spravila zo zvláštne znejúceho slova Alafeta moju značku a snáď ju napĺňam pekným obsahom.

Kde hľadáš inšpiráciu v tvojej tvorbe?

Myslím si, že štýl mojej tvorby je inšpirovaný všetkým, čo sa mi páči – od módy, dizajnu, ktorý sa mi páči, cez hudbu, ktorú počúvam, knihy, ktoré čítam a čo žijem. Inšpiráciou je teda pre mňa vystavovanie sa rôznym podnetom, či už sú to rôzne hry svetla a tmy, ticha a hluku, či blogy a stránky s fotografiami. Inšpiratívne sú aj premeny počasia, ročných období, nálady…a keď to môžem ticho pozorovať a rozmýšľať nad tým, napríklad cestou v aute alebo v autobuse.

Čo si myslíš, že ťa odlišuje od ostatných svadobných fotografov?

Ťažko mi samej na seba povedať aké konkrétne líšiace sa znaky má moja fotografia, skôr je to skupina znakov, ktorú ma každý fotograf inak namiešanú :). Snažím sa alebo chcela by som, aby moje fotografie pôsobili prirodzene, nenútene a aby vyvolávali nejaký pocit, aby v nich bol život.

Nevesty sa často rozhodujú, ktorého svadobného fotografa si vybrať, kedy je vhodné ťa osloviť?

Nevesty aj ženísi v roku 2013 majú u mňa stále šancu :). Niektoré termíny sú zajednané aj rok dopredu, niektoré sa mi obsadia mesiac pred svadbou.

Môžeš nám prezradiť ako prebieha komunikácia od prvého kontaktu až po odovzdanie fotografií?

Ak ma nevesta alebo ženích osloví a dohodneme sa na termíne a podmienkach, nasleduje vzájomné vymieňanie si informácií, ak sa dá najlepšie osobne, ak nie, tak telefonicky alebo elektronicky. Som rada ak spoznám nevestu a ženícha pred svadbou, aby som vedela odhadnúť, čo sa k nim hodí a v čom sa budú cítiť dobre, zosúladiť ich očakávania s mojimi. Na svadbe spolu komunikujeme :) a po svadbe ich informujem o termíne a spôsobe odovzdania. A nakoniec som rada, ak dostanem spätnú väzbu.

Tvoje fotografie dýchajú prirodzenosťou, radosťou, koľko času venuješ úprave fotografií?

Som rada, že moje fotografie vyzerajú prirodzene, ale za pc si to aj tak poctivo odsedím, kým som s nimi spokojná a kým ich odovzdám :)

Vyberáš si miesto fotografovania dopredu, alebo radšej improvizuješ a necháš sa inšpirovať atmosférou?

Pri svadobných fotografiách mám málokedy možnosť vybrať si miesto na fotenie, keďže fotím v rôznych mestách, preto často improvizujem.

Okrem svadobnej fotografie je vidieť, že máš vzťah aj k rodinným a rande fotkám. Aké stým máš skúsenosti?

Od svadobných fotografií je veľmi blízko k rande fotkám a rodinným foto, pretože všetko je to o tom, že sa ľudia tešia zo vzťahov, ktoré majú a prežívajú. A ja sa jednoznačne teším, keď ich radosť môžem zachytiť a vytvoriť tak spomienku na určité obdobie ich života.

Zaujal nás tvoj blog, a určite odporúčame všetkým navštíviť ho. Prečo si sa rozhodla blogovať?

Blog mi poskytuje špecifický priestor, na ktorom môžem viac komunikovať, čo sa mi páči, čo mám rada, čo si myslím. Je to miesto, kde sa môžem hrať. Dúfam, že sa mi to podarí pravidelnejšie.

Aké máš ciele. Kde vidíš tvoju tvorbu o niekoľko rokov?

Mojim hlavným cieľom je ponúkať ľuďom dobrú službu, s ktorou sú spokojní, a ktorá mi robí radosť. Svojej tvorbe nechávam voľný priebeh.

Michaela svoje fotografie prezentuje na Facebookuosobnej stránke a nevynechajte ani jej blog.