Rendezvous: Tomáš Záhumenský

Rendezvous: Tomáš Záhumenský

Existujú autori, ktorých fotografie Vám utkvejú v pamäti. Ich nezameniteľný pohľad na svet prostredníctvom fotoaparátu učaruje každému milovníkovi fotografie. Tomáš Záhumenský k nim rozhodne patrí. Dovolíme si tvrdiť, že patrí medzi najlepších slovenských fotografov svadobnej fotografie, ale nie len to. Okrem rodinnej fotografie vyniká aj v reportáži a v krajine. Nech sa páči, v sérii Rendezvous Vám s Tomášom prinášame rozhovor.

Ako dlho sa venuješ fotografii a čo ťa k nej priviedlo?

Vždy som si myslel, že fotografia by ma mohla baviť a tak som sa v roku 2003 vybral do USA cez program work and travel s hlavným cieľom, kúpiť si svoj prvý (digitálny) fotoaparát. Odvtedy sa stal mojou neoddeliteľnou súčasťou. Najprv som fotografoval krajinky, neskôr aj ľudí a niekedy pred piatimi rokmi ma oslovili kamaráti, či by som nechcel byť fotografom na ich svadbe. Fotografie sa im páčili, klienti postupne pribúdali a tak som sa jedného dňa rozhodol, že by to nebolo zlé zamestnanie :)

Kde si získal taký osobitý pohľad na svadobnú fotografiu? Venuješ sa aj iným žánrom fotografie?

Zo začiatku som veľmi študoval prácu zahraničných svadobných fotografov a snažil sa prísť na to, ako to robia. Dnes sledujem už len pár vybraných, ktorých práca ma neustále inšpiruje. Moja tvorba dnes predstavuje hlavne svadobná a cestovateľská fotografia. Všetok voľný čas, ktorý mi ostane popri svadbách sa snažím využiť na cestovanie. Vtedy fotoaparát takisto neodkladám a snažím sa zachytiť a preniesť do fotografie aspoň niečo z toho, čo zažijem. Fotografiou teda žijem celý rok. Aj keď, keď idem do obchodu, tak fotoaparát nechávam doma, beriem si mobil.

Prečo si myslíš, že si ľudia vyberajú práve teba? Čo je charakteristické v tvojej fotografii?

To je skôr otázka pre klientov, ale pokúsim sa. Niektorým sa páčia moje momentky, iným detaily, portréty s malou hĺbkou ostrosti, ďalším zas farby. Jedno majú spoločné, všetci chcú krásne fotografie. Snažím sa o trošku netradičný, kreatívny prístup k svadobnej fotografii. Zachytiť to, čo ľudia bežne prehliadnu, nachádzať nové uhly pohľadu, hrať sa so svetlom. Zároveň však chcem, aby mali aj klasické, ale technicky dobre zvládnuté portréty. Tým, že som sa stretol už s pomerne veľkým počtom klientov, tak aj po jednom stretnutí s nimi ich viem celkom dobre odhadnúť. Niekto si na fotografovanie portrétov vyhradí 15 minút, niekto 4 hodiny. Aj jedno, aj druhé je podľa mňa v poriadku a ja sa snažím spolu s ním naplánovať svadobný deň tak, aby im to čo najlepšie vyhovovalo. 

Kedy je vhodné osloviť ťa pred svadbou?  

Pol roka pred svadbou je už väčšinou neskoro, takže odporúčam tak rok až rok a pol dopredu.

Popíš nám postup ako prebieha komunikácia od prvého kontaktu až po odovzdanie fotografií.

Keď ma klient osloví, pošlem mu svoju ponuku.  Ak mu vyhovuje, rezervujem si pre neho termín. Osobné stretnutie (zmluvu aj zálohu) riešim niekedy pol roka pred svadbou, keď už má klient jasnejšiu predstavu ako bude vyzerať ich svadobný deň. Po svadbe, hneď ako mám fotografie spracované, posielam klientom link na stiahnutie všetkých fotografií.  Fotografie vo veľkom rozlíšení odovzdávam na DVD, buď osobne alebo posielam poštou. Tiež ponúkam možnosť nechať si zhotoviť svadobné fotoknihy. Na klientovi nechávam výber fotografií do knihy a ja potom navrhujem dizajn.

Ako dlho sa čaká na výsledok tvojej práce?

Mimo hlavnej sezóny odovzdávam fotografie aj do týždňa, v hlavnej sezónne tak do 3-4 týždňov.

Ktorá časť svadobného fotenia je pre teba najzábavnejšia a máš z nej najväčší pôžitok?

Asi samotné portrétne fotografovanie. Keďže cestujem za svadbami po celom Slovensku, nie vždy si môžem dopredu obzrieť miesto. Preto aj hľadanie a fotografovanie priamo vo svadobný deň je celkom adrenalín. Počasie na svadbu si človek tiež nevyberie. Fotografoval som snáď za všetkých poveternostných podmienok - dážď, vietor, sneh, mráz, horúčavy. Musím ale povedať, že “zlé” počasie vôbec nie je na škodu, skôr naopak. Práve vtedy vznikajú fotografie naplnené atmosférou, emóciami… 

Po svadbe prichádzajú na svet deti. Spolupracujú stebou klienti aj naďalej v podobe rodinného fotenia? Aké s tým máš skúsenosti?

Veľmi milé. Niektorí už odo mňa majú celé (rodinné) portfólio od predsvadobných, svadobných, tehotenských až po fotografie s ich deťmi. Teším sa z toho samozrejme a verím, že takýchto fotení bude pribúdať.

Máš cieľe vo svadobnej fotografii?

Hlavne neostať stáť na mieste, zdokonaľovať techniku, pracovať na sebe, aby mali ľudia z mojich fotografií radosť aj naďalej.

Páčia sa Vám Tomášové fotografie a radi by ste ho oslovili? Môžete tak spraviť na www.zahumensky.com alebo sledujte jeho Facebook stránku, kde pribúdajú nové a nové fotografie.