Rendezvous: Peter Lukačovič

Rendezvous: Peter Lukačovič

Rozhodujete sa podľa čoho si vybrať svadobného fotografa alebo kameramana? Pripravili sme pre Vás seriál Rendezvous v ktorom Vám ponúkame možnosť nahliadnuť do tvorby slovenských fotografov a kameramanov. Rozprávame sa s nimi a pýtame sa otázky, ktoré Vás budú určite zaujímať. Dnes sme vyspovedali Petra Lukačoviča.

Peťo, môžeš nám prezradiť niečo o sebe? Čo ťa priviedlo k fotografii a ako dlho sa jej venuješ? 

O sebe vám prezradím len to, že ešte len pár mesiacov som fotograf na vlastnej nohe a veľmi ma to baví. Fotenie bolo mojím koníčkom už veľa rokov a až teraz sa mu môžem (resp. musím) venovať toľko, koľko som si vždy prial. 

V tvojom portfóliu je možné vidieť žánre krajiny, portrétov. Prečo si sa rozhodol venovať svadobnej fotografii?

Ako väčšina fotografov som na začiatku hľadal tému, ktorá mi sadne až som sa teraz našiel práve v svadbe. Dôvod? Svadba ma baví, pretože je o fotení ľudí, o emóciách a hlavne o krásnych ženách :) A z toho pragmatického pohľadu je fotenie svadby náročné, čiže je priestor sa stále zlepšovať a cítim, že má potenciál ma možno aj uživiť čo je v dnešnej dobe príliš dôležité aby som na to nepozeral. 

Prečo si myslíš, že ľudia si vyberajú za fotografa práve teba? 

Je to asi ako u každého fotografa, ktorého si pár nevyberá len podľa ceny (tam neviem konkurovať :). Niektorým sa páči moja práca, niektorí ma zažili na nejakej svadbe a páčil som sa im a niektorí si ma vybrali len preto, že ich obľúbenci majú už obsadené.

Skús nám opísať ako prebieha celý proces od prvého kontaktu až po odovzdanie fotografií?

Prvý kontakt býva väčšinou o peniazoch, pretože tie sú vždy na prvom mieste a keď sa dohodneme tam, prichádza k určitému vzájomnému spoznávaniu či už osobne alebo virtuálne. Túto časť považujem za veľmi dôležitú, pretože mám rád, a veci to veľmi pomôže, ak sa v deň D môžeme považovať aspoň za vzdialených kamošov. Ďalšou časťou je spomínaný deň D, ktorý sa snažím najlepšie ako viem zachytiť na čip môjho fotoaparátu a medzitým ak nezlepšiť, tak aspoň neuškodiť celej atmosfére svadby. A potom, po úmorných hodinách za počítačom už len netrpezlivo čakám na pochvalu od nevesty :)

Ako si vyberáš miesto fotografovania? Spoliehaš sa na klienta alebo svoju intuíciu a skúsenosti?

Klient často nevie čo chce, čo je úplne prirodzené, pretože sa väčšina ľudí berie prvý krát v živote. Preto sondujem v nich a snažím sa nájsť a odporučiť to najlepšie miesto na fotenie. Na druhej strane, najradšej fotím na miestach, kde som ešte nikdy nefotil, preto rád improvizujem priamo na mieste

Vyhovuje ti fotografovanie deň pred svadbou alebo fotografuješ radšej počas svadobného dňa?

Nemám rád fotenie pred svadbou, teda aspoň v identickom účese, makeupe a šatách ako na svadbe, pretože to patrí na svadbu. Príde mi to ako oslavovať Vianoce v lete, pretože býva krajšie počasie. Naopak, uvítam záujem o rande fotenie, ktoré pomáha páru zvyknúť si na fotoaparát a príjemne to môže spestriť výsledok ako taký.  

Ako dlho sa čaká na výsledok tvojej práce, koľko času venuješ úprave fotografií?

Vždy sa snažím prácu odovzdať do mesiaca, ale nie vždy sa to darí pretože niektoré výstupy, ako napr. fotoknihy potrebujú čas.

Máš vlastný recept ako predchádzať stresu počas svadobného dňa, uvoľniť pár, aby bolo fotenie pre nich zábava?

Dobrá nálada pri fotení a vlastne počas celého svadobného dňa je niekedy dôležitejšia ako vlastné fotky. Naozaj, pokiaľ sa páru vlastná svadba nebude páčiť, ani najkrajšie fotky na svete tomu nepomôžu. Preto sa na svadbách snažím uvoľniť pár ako sa len dá, som veľmi vtipný človek, takže to robím ľavou zadnou :)

Všimli sme si, že okrem fotografovania ponúkaš aj kamerovanie. Prezradíš nám o tejto službe viac? 

Posledných pár mesiacov som niekedy viac režisér a strihač ako fotograf, pretože mám pocit, že svadobné video na Slovensku má čo zlepšovať a chceme spolu s mojou manželkou ponúknuť vlastný pohľad na video…

Kde vidíš svoju tvorbu za 5-10 rokov, kam a kde sa chceš posunúť?

Viem, že za 10 rokov budem sám jeden z tých fotografov, ktorých teraz kritizujem, že fotia stále rovnako a nezistili, že svadobná fotka sa stále mení. Preto potom budem už len sledovať tých mladých ako im to ide a nepochopím, prečo tak fotia. Z toho dôvodu vidím svoju tvorbu len dnes a budúcnosť veľmi neplánujem. 

Viac fotografií Petra Lukačoviča nájdete na  www.peterlukacovic.sk