Rendezvous: Matej Kmeť

Rendezvous: Matej Kmeť

Prinášame Vám pokračovanie nášho seriálu Rendezvous. Tento krát sme pre Vás pripravili rozhovor s fotografom Matejom Kmeťom. Jeho fotky Vás očaria svojou krásnou atmosférou a radosťou, ktorú z nich cítiť. 

Matej si všestranný fotograf, v tvojom portfóliu je možné vidieť portrétne fotografie, krajinu, ale aj svadobné fotky, čo všetko ťa inšpiruje, ako si sa k fotografii dostal?

Už počas strednej školy som so sebou nosil foťák a rád dokumentoval veci okolo seba. Nemal som žiadne ambície, 36-obrázkový film som často fotil aj pol roka. Bol to ale skvelý pocit, keď som takýto film dal konečne vyvolať - vždy tam bolo veľké napätie a prekvapenie, keďže som si už ani nepamätal, čo všetko som fotil… Po maturite som presedlal na iné záľuby a k foťákom som sa vrátil až s príchodom prvých digitálnych zrkadloviek – v tom období som fotil najmä krajinky a street. Zlom nastal až ku koncu VŠ, keď som bol na študijnej stáži v zahraničí a z architektúry mi neotvorili skoro žiadne predmety, kvôli ktorým som tam išiel. Tak som sa zapísal na hodiny osvetľovacej techniky a fotografie, čo ma celkom nakoplo a začal som viac fotiť ľudí, až to postupne prerástlo ku hlavnému zdroju obživy. Pri fotení ma inšpiruje všetko možné, no najviac asi aktuálny moment, tvary a farby.

Čo je podľa teba typické v tvojej fotografii, čo ťa vystihuje? 

Myslím, že prvé, čo si všimnú ľudia na mojich fotografiách sú živé farby a pozitívna atmosféra. Svadby sa snažím fotiť komplexne, s veľkým dôrazom aj na reportáž. Čo sa týka svadobných portrétov, tie fotím rád na originálnych miestach, no vždy sa snažím udržať rovnováhu medzi netradičnosťou fotiek a prirodzenou atmosférou, aby fotky neboli príliš vtieravé a prehnane štylizované. Každý pár je iný, ku každému sa hodí iná situácia a prostredie, a to sa snažím citlivo vnímať. 

Popíš nám prosím postup ako prebieha komunikácia od prvého kontaktu až po odovzdanie fotografií? 

Je to klasika. Začína to vždy telefonátom alebo výmenou e-mailov o dostupnosti termínu a cene. Ak má pár záujem, nasleduje osobné stretnutie v uvoľnenej atmosfére, kde klientov oboznámim s postupom akým pracujem, preberieme všetky potrebné detaily a vzájomné predstavy, aby časový plán dňa pekne sedel a klient (a zároveň aj ja) bol s fotkami čo najspokojnejší.

Následne sa uhrádza záloha a do kontaktu sa potom dostávame opäť zhruba týždeň pred samotnou svadbou, keď už vieme aký bude vývoj počasia a harmonogram dňa, aby sme doriešili lokácie, ktoré väčšinou sám hľadám a plánujem pár dní pred svadbou. Vždy je dobré ísť na svadbu stopercentne pripravený a eliminovať tým možné nepríjemné prekvapenia.

Po samotnom fotení nastáva náročná fáza úprav fotografií, ktoré ešte pred odovzdaním po častiach nahadzujem na navnadenie a kontrolu do súkromných albumov. 

Vyberáš si sám miesto fotografovania, alebo sa spoliehaš na výber a odporúčanie klienta?

Som veľmi rád, ak sa klient aktívne zapája do výberu lokácií fotografovania, no zo skúsenosti všetky návrhy vždy potrebujem aj sám vidieť. Nie každý človek má fotografické oko a viem, že ľudia často prehliadajú veci, ktoré dobre poznajú a krásu hľadajú inde… Stalo sa mi napríklad, že mi pár odporučil ako lokáciu riedky zanedbaný lesný park, pričom hneď za domom mali zvlnenú krajinu so scenériou, ktorú by im nejeden Švajčiar mohol závidieť.

Hľadaniu lokácií preto vždy venujem niektorý deň ešte pred samotným fotením a miesta sa snažím hľadať na základe predstáv klientov a charakteru svadby. Je dobré ísť na začiatku portrétnej session na istotu, fotenie má potom rýchlejší spád a keď sú plánované fotky rýchlo hotové, vždy ostáva priestor na improvizáciu, z ktorej často vzídu tie najzaujímavejšie a najspontánnejšie fotky.

Máš radšej priestor fotografovať deň pred svadbou, alebo ti nevadí časový stres počas svadobného dňa?

Jasné, fotografovať deň pred svadbou bez časového stresu pri krásnom večernom svetle je pre fotografa vždy príjemnejšie a jednoduchšie, no čím dlhšie sa venujem svadobnej fotografii, tým viac si uvedomujem dôležitosť autentickosti celého svadobného dňa.

Preto počas sezóny v súčasnosti ponúkam počas sezóny výhradne celodenné fotenia, kedy som k dispozícii svadobnému páru od rána a ktoré trvajú v priemere vždy aspoň 14-15hodín. Pri dobrej príprave vačšinou nie je problém medzi reportážne fotenie vtesnať do programu aj portrétnu session na zaujímavom mieste, prípadne viacero menších a rýchlych portrétnych blokov s väčšími časovými odstupmi (veľmi pekne môžu vyjsť napríklad aj nočné fotky, kedy už má pár všetko za sebou a atmosféra je najuvoľnenejšia). Mimo svadobný deň fotím portréty teda len veľmi výnimočne, ak to klient sám vyslovene navrhne.

Ako dlho sa čaká na výsledok tvojej práce, koľko času venuješ úprave fotografií?

Úprava všetkých fotografií určených na odovzdanie je pre mňa mimoriadne dôležitá a mám pocit, že jej často venujem až priveľa času, čo je myslím na výsledku aj vidieť. Stále mi vŕta v hlave predstava o dokonalom a časovo čo-najnenáročnejšom postupe, a tak veľa experimentujem a stále skúšam nové programy a pluginy. Už sa teším na zimné obdobie, kedy tomu chcem venovať veľa času a pripraviť si na nasledujúcu sezónu niečo nové. Fotografie bežne odovzdávam do 20 pracovných dní, čo v praxi predstavuje cca mesiac od samotného svadobného fotenia.

Zažil si nejaké bizarné požiadavky od svojím klientov, ktoré sa nezhodovali s tvojím presvedčením?

Áno, stávalo sa mi to najmä, keď som začínal, no našťastie v súčasnosti je moje portfólio už celkom veľké a väčšina klientov si ma objednáva už s tým, že chcú práve typ fotiek, na aké sú odo mňa zvyknutí – takže už vedia, čo približne môžu odo mňa očakávať.

V poslednom čase sa na Slovensku rozbehlo rande a rodinné fotografovanie, aké stým máš skúsenosti? 

Áno, záujemcov je vcelku dosť. Aj keď to robím len veľmi okrajovo, je to pre fotografa vždy  relax, nakoľko pri týchto foteniach oproti svadbám odpadá všetok stres z časového tlaku a fotenie sa dá prispôsobiť ideálnym svetelným podmienkam a vytvoriť tak ešte lepšiu atmosféru fotiek.

Môžeš nám prezradiť nejaké fópa, ktoré si počas fotografovania zažil?

Najväčší stres som paradoxne nezažil počas fotenia, no mimo hlavnú sezónu, keď sa mi pred 2 rokmi podarilo počas sťahovania stratiť zápisník s rezerváciami a kontaktmi ohľadom svadieb. Našťastie, s väčsinou klientov som všetko dohadoval e-mailom, takže som informácie postupne získal späť, no bol tam jeden klient, ktorý všetko dohadoval telefonicky a ja som si nielenže nepamätal jeho meno, no ani miesto, či termín svadby. Vedel som len, že pochádza z jednej malej dedinky na Záhorí. A tak mi neostalo nič iné len vyhľadať všetkých súčasných aj bývalých obyvateľov registrovaných na Facebooku a pýtať sa. Aby toho nebolo málo, Facebook ma obvinil zo spamovania a chcel zablokovať môj profil, no po dlhšej dobe nakoniec všetko dobre dopadlo.

Matej svoje práce prezentuje na webstránke www.matejkmet.com alebo facebooku.